Türkçe Karakter İçeren Site Adresi Alınır mı?

Uzun bir süre önce Türkçe karakter içeren internet siteleri bildiğiniz üzere satışa açıldı. Bu atılan adımın sebebi “.com” alan adlarının  dünya genelinde dolması olarak gösterilebilir. Diğer uzantıların (.net .info .biz) rağbet görmemesi sebebiyle Türkçe karakterli alan adlarına olan ilginin arttığını görmekteyiz.

IDN (Internatioanized Domain Names)  Nedir?

IDN Türkçe karşılığı Ulusallaştırılmış Alan Adları anlamını vermekte olup Türkçe karakterli alan adlarının ilk satışa açıldığı sıralarda IDN desteği bulunmamaktaydı. Bunu açıklamak gerekirse örnek olarak siz www.türkçesite.com adresine girmeye çalıştığınızda www.xn--trkesite-u0a1s.com adresine yönlendiriliyorsunuz. İlk zamanlarda adres çubuğunda bile bu adresi görmek zorunda kalıyordunuz.Geçen zaman içerisinde Türkçe karakter içeren alan adlarına IDN desteği artırıldı. Google, host firmaları da desteğini arttırdıkça Türkçe  karakter içeren sitelerin kullanımındaki zorluklar bir bir ortadan kalktı.

Türkçe Karakter Uzantılı Mail?

Gelelim en büyük soruna her ne kadar IDN alan adlarının sorunlarını ortadan kaldırsa da Türkçe karakter kullanan internet adreslerinin mail kullanımında büyük sorunlar vardı. Bu konuyu da örneklendirecek olursak bilgi@türkçesite.com mail adresine mail atmak istediğinizde
bilgi@x–trkesite-u0a1s.com adresini yazmak zorundaydınız ki bu hiç akılda kalıcı olmayan bir yazım şekli ve tercih edilmeyecektir. Zamanla mail sunucularının bu soruna da çözüm ürettiklerini görüyoruz. Artık Gmail Türkçe karakter kullanan alan adlarının mail adresine direk olarak mail gönderilebilmektedir. Örneğin bilgi@türkçesite.com yazarak mail gönderebiliyor olmak memnuniyet veriyor.

Yukarıda bahsettiğimiz konular kapsamında Türkçe karakter kullanan alan adlarının sorunsuz olarak kullanıldığını düşünüyoruz. Sizlerde yeni bir marka oluşturmayı veya mevcut alan adınızı korumak adına satışa sunduğumuz Türkçe karakterli alan adlarımıza teklif vererek satın alabilirsiniz.

Kimler alan adlarını korumaya aldı?

www.ülker.com

www.çiçeksepeti.com